قطعات خودرو

لنت ترمز چیست؟ انواع لنت ترمز

هر خودرو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که بعضی از آن‌ها مانند پیشرانه طراحی شده‌اند تا خودرو را به حرکت درآورند و برخی دیگر مانند سیستم ترمز، برای متوقف کردن آن ساخته می‌شوند. اگر می‌خواهید در مورد خودرو خود اطلاعاتی داشته باشید، باید این پروسه را با سؤالاتی مانند لنت ترمز چیست، شروع کنید. در واقع باید قطعات هر بخش را به تفکیک بشناسید یا حداقل با آن‌ها آشنایی داشته باشید.

عملکرد سیستم ترمز و قطعات آن مانند لنت ترمز، به طور مستقیم با جان و سلامت سرنشینان سروکار دارد. طراحی و مهندسی این ترمز یکی از دشوارترین بخش‌های طراحی خودروهای امروزی است، آن هم درحالی‌که این خودروها می‌توانند به سرعت‌های بسیار بالایی دست پیدا کنند. سؤالاتی که پیرامون شناخت ترمز ایجاد می‌شوند، بسیار گسترده خواهند بود و ما در این مقاله می‌خواهیم به چند مورد از آن‌ها پاسخ دهیم.

در این قسمت می‌خواهیم بررسی کنیم که لنت ماشین کجاست و هر چرخ چند لنت ترمز دارد؟

دقت کنید که چرخ‌های هر خودرو به‌صورت جداگانه در حال حرکت هستند، اما به‌واسطه سیستم‌هایی که در خودرو وجود دارند، حرکت آن‌ها کنترل شده و به‌صورت کاملاً هماهنگ خواهد بود. سیستم ترمز هم چنین عملکردی دارد و مکانیزم آن برای هر چرخ به‌صورت جداگانه فعال خواهد بود؛ اما به نحوی عمل می‌کند که همه چهارچرخ با هم واکنش نشان دهند.

باتوجه‌به این موضوع می‌توان انتظار داشت که برای هر چرخ یک لنت ترمز مجزا نصب شود و هرکدام از آن‌ها در هماهنگی با دیگر لنت‌ها، اصطکاک ایجاد کرده و خودرو را متوقف کنند. اگر می‌خواهید محل دقیق قرارگیری لنت ترمز را مشاهده کنید، باید در کنار تایر ماشین خود بنشینید و به داخل رینگ نگاه کنید. در وهله اول دیسک ترمز نظر شما جلب خواهد کرد، اما در بخشی از آن قطعه‌ای را خواهید دید که شبیه به یک پوشش است. این قطعه در واقع همان کالیپر ترمز است که در آن لنت ترمز قرار می‌گیرد.

به‌این‌ترتیب برای این که بتوانید مستقیماً لنت ترمز را مشاهده کنید، باید کالیپر را باز کنید؛ چرا که با مشاهده از بیرون این امکان وجود نخواهد داشت.

لنت ترمز از چه ساخته می‌شود؟

یکی از مراحل آشنایی و شناخت لنت ترمز این است که بدانید این قطعه از چه مواد ساخته می‌شود. پرسش لنت ترمز از چه ساخته می‌شود، تنها یک شروع است و در مورد این موضوع می‌توان صحبت‌های زیادی کرد. ترکیبات و موادی که سال‌های پیش برای ساخت لنت استفاده می‌شدند، بسیار با مواد اولیه امروزی متفاوت هستند. برای ادامه می‌خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که آزبست در لنت ترمز چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، مواد اولیه مورداستفاده برای ساخت لنت از سال‌های پیش تا به امروز تفاوت زیادی داشته‌اند. آزبست در واقع همان موادی هستند که لنت‌های قدیمی از آن ساخته شده‌اند. هنگامی که تولید لنت به سطح تجاری و جهانی رسیده بود، آزبست یکی از انتخاب‌های مناسب برای استفاده در لنت بود که اصطکاک بالایی ایجاد می‌کرد و قیمت پایینی هم داشت.

به‌مرورزمان و با تحقیقاتی که انجام شد، مهندسان متوجه شدند که این ماده به‌شدت سرطان‌زا است و استفاده از آن در لنت ترمز، باعث بروز بیماری در انسان‌ها می‌شود. در واقع آزبست در لنت تحت‌فشار قرار می‌گرفت و در اثر گرمای زیاد، گازهای خطرناکی از خود منتشر می‌کرد که عامل ایجاد سرطان بودند.

به همین منظور از سال‌ها پیش تا به امروز دیگر آزبست برای تولید لنت ترمز استفاده نشده است و مواد اولیه جایگزینی برای آن در نظر می‌گیرند که کارایی بسیار بهتری دارند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “لنت ترمز چیست؟ انواع لنت ترمز

  1. Alberta Leblanc گفت:

    Greetings! I’ve been reading your site for some
    time now and finally got the bravery to go
    ahead and give you a shout out from Houston Tx!

    Just wanted to mention keep up the excellent job!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *